Dominó babakonyhája
Frissítések!

¤ (07.03.) Ételallergia - Egészséges koraszülöttek

¤ (07.03.) Evési gondok - Miért étvágytalan a gyermek?

¤ Frissültek a hozzátáplálással kapcsolatos linkek! (04.27.) Mi kerüljön az uzsonnástáskába?; A kisgyermek étrendje

¤ FRISS! Receptek - Dominó receptgyűjteménye (05.07.)

¤ Szoptatás linkek - A szoptatás rövid története (03.23.)

¤ Új! Babaétrend - VITAMINOK - Miből mennyi szükséges? (C,A,K,D vitaminok) (02.20.)

¤ Miből főzzünk? - Húsfélék - A különböző húsok vastartalma

¤ 03.22. Betegségek - Hogyan védekezzünk a szalmonella ellen?
 

 
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
 
 
 
 
Fűszerek

A só

Úgy szeretem édesapámat, mint ahogy az emberek a levesben a sót!”- hangzik a mesében. És valóban az emberek és a gyerekek is nagyon szeretik a sót a levesben. Mi mégis próbálunk minél kevesebbet használni belőle. Miért?A só az egyetlen ásványi eredetű ételünk, amely az agyra, a gondolkodásra hat. Meg kell különböztetnünk szerves és szervetlen sókat. 

A szerves sók a növényekben vannak, melyhez a szervezetünk teljesen hozzáfér. A szervetlen só az ami az asztalon van, sokszor nem jut el a megfelelő helyre, hanem előtte lerakódik. Mondjuk az érfalakra, vagy a szemnél, ezáltal rövidlátást okozva. ( Láttatok már 50 körüli szemüveges embert?) Felelős a hályogok kialakulásáért is( szürke, zöld). A teljes elhagyásával ezek a betegségek gyógyíthatók.

A só leginkább a vesét károsítja. Az emberi vese egy nap alatt kb. annyi sót képes feldolgozni problémamentesen, amennyi átlagosan egy bolti kifliben található. A második kifli sótartalma már károsítja a vesét. Ehhez eszünk egy kis sózott margarint és a sós párizsit, jó esetben 1 szelet paprikát, amit sokan szeretnek sóba mártani. És persze ebédre és vacsorára is eszünk valamilyen főtt ételt, amit szintén jól megsóztak…

Akkor nem eszünk túl sok sót, ha a könnyünk nem sós.

A szervetlen sóból kétféle kapható. Az ásványi só, amelyet bányásznak a Föld mélyéből, ez a Föld erőit továbbítja felénk. Ezenkívül a tengeri só, amely a víz erőit is magában hordja. A kettő összetétele 99 %-ban azonos, de a tengeri só mégis kicsit jobb a szervezet számára, mert nyomelemeket is tartalmaz. Mi emiatt tengeti sót használunk. Ez lassabban oldódik, ez néha kicsit meg szokta viccelni a szakácsokat.

A legjobban a szervezet számára a nyers zöldségekből vehető fel, emiatt minden nap ajánlott fogyasztani nyers zöldséget: hagymát, répát, paprikát, uborkát, petrezselymet, zellert, stb. (asztali só nélkül!)

A sós ízvilágról azonban nem kell lemondani. Vannak sópótlók, melyek az ételnek megadják az ízt, de a vesét megkímélik. Ilyen a tamari, a szójaszósz, a szezámsó, a zellersó és sok fűszersó- keverék is kevesebb sót és több ízt ad az ételnek, mint a hagyományos kősók.

Magunk is készíthetünk ilyet:

  • Pirított őrölt ( kávédarálón) magvak ( szezám, tökmag, napraforgó, lenmag stb.)
  • Nyers őrölt magvak
  • Sörélesztő
  • Fűszerek ( őrölt rozmaring, őrölt babér, borsikafű, majoranna, bazsalikom stb.)

Változó arányú keverékével saját ízlésünknek megfelelő sópótló készíthető.


Ánizs

Rendkívüli aromájú növény, mely a termésében található illóolajnak az anetholnak köszönhető. Íze jellegzetes, édeskés, friss.

Az ánizs sajnos azon fűszerek közé tartozik, melyek nem tarthatóak el hosszabb ideig, mert igen gyorsan elveszti aromaanyagait. Egyszerre csak annyit vásároljunk, amennyi elfogy!

Különleges aromájának köszönhetően kitűnő fűszere lehet pikáns, édes ételeknek. Az indiai konyha elengedhetetlen ízesítője. Használhatjuk még sütemények, gyümölcsrizsek, kenyerek ízesítésére is, de remek fűszere a kompótoknak is. Felhasználás előtt mindig törjük össze, hogy aromája jobban érvényesülhessen.

Bizonyítottan sokoldalú gyógyhatása van. Étvágyjavító, emésztést elősegítő, vértisztító, gyomor-, bél- és epebántalmak elleni teakeverékek alkotója.


Asztali só

Az ember átlagos napi só szükséglete 6-8 gramm, ezzel szemben a mai magyar átlagfogyasztás gyakran meghaladja a 13 grammot is!

A kőbányákból kitermelt sót kősónak, a tengerből nyertet pedig főtt sónak, vagy tengeri sónak nevezzük.

Légmentes edényben, hűvös, száraz helyen tárolandó, de a biztonság kedvéért mindig rakjunk pár szem rizst a sótartóba, így biztosan elkerülhető, hogy magába szívja a levegő páratartalmát, és összeálljon. Semmiképp se tároljuk a sót ezüstedényben, mert megzöldíti.

A só a szervezet számára nélkülözhetetlen, jelentős szerepet játszik víz- és sóháztartásának szabályozásában, a gyomorsavképződésben, biztosítja az idegrendszer zavartalan működését, elősegíti a sóoldatokban oldódó fehérjék emésztését.


Babérlevél

A babért - kivételt képezve a fűszerek között - jobb ha szárított formában vásároljuk, mert így biztosan elveszti keserű ízét. A szárított leveleket tároljuk azonban hűvös, fénytől védett helyen, légmentesen zárható tárolóban, nehogy túlszáradjon.

Jellegzetes ízének köszönhetően igen sok étel készítéséhez használható. Alkotóeleme klasszikus mártásoknak, a mediterrán országokban nélkülözhetetlen fűszere a tengergyümölcseinek, szárnyasoknak, húsoknak, pácoknak, rizseknek. Mindig főzzük együtt az étellel, fontos azonban, hogy elkészítés után távolítsuk el az ételből, mert a levelek szinte rághatatlanok és ízük már-már kellemetlenül intenzív lehet.

A babér levelének hatóanyagai az illóolajok, ezen kívül csersavat és keserűanyagot tartalmaz. Jótékony hatással van az emésztésre, illetve a leveleiből nyert olaj külsőleg használva csökkenti a reumás panaszokat.


Bazsalikom

A bazsalikom napimádó egynyári növény, igen változatos a megjelenése. Levelei lehetnek aprók vagy nagyok, zöldek vagy ibolyás színűek is. Íze jellegzetes, fűszeres, borsos, édeskés.

Több mint 60 fajtája ismert, a teljesség igénye nélkül: görög cserjés bazsalikom, bordó levelű bazsalikom, közönséges bazsalikom (apró levelű), a nagyobb levelű olasz bazsalikom és a legnagyobb, a salátalevelű bazsalikom. Boltokban szárított és friss, élő változataihoz is hozzájuthatunk.

Cserepes növényként igen jól nevelhető, így érdemes mindig frisset használni. Szárított változatára a szokásos tárolási módok vonatkoznak: száraz, fénytől védett helyen, légmentesen zárható edényben tárolandó.

A bazsalikom az olasz konyha egyik legkedveltebb fűszere. Sok szakács édes íze miatt gyakran használja az oregano helyett pizzák, spagetti szószok, levesek, paradicsomlé, öntetek és saláták ízesítésére. Igen kellemes ízt ad frissen vágva, a paradicsomnak. Miután a frissen vágott fűszer a hőkezelés során igen gyorsan elveszti illóolajait, ezért csak a tálalás előtt adjuk az ételekhez. A szárított fűszerre ez nem vonatkozik.

A bazsalikom kellemes íze a leveleken található cellácskákban rejtőzik. Ezekben sokféle hatóanyag van, többek között anethol (mint az ánizsban), estragol (mint a tárkonyban), eucalyptol, eugenol (mint a szegfűszegben és a szegfűborsban) és linalool, melyek nyugtatólag hatnak szervezetünkre.


Borsfű

A föld feletti virágos hajtását használjuk. Leszedés után ezt szárítják meg, és ezekről a kiszárított hajtásokról verik le a leveleket, amelyek illata és íze a borsra emlékeztet.

 szárított fűszerekre vonatkozó szabályok alkalmazandók a borsfűre is: száraz, hűvös, fénytől védett helyen, légmentesen záródó edényben tárolandó.

Óvatosan használjuk, ne főzzük túl hosszan az étellel, mert könnyen megkeserítheti azt. Borsra emlékeztető íze miatt, használható annak helyettesítésére, vagy annak kiegészítésére. Ily módon pompás fűszere hurkáknak, káposzta-, krumpli, gomba ételeknek, savanyúságoknak.

A borsfű tartalmaz vasat, illóolajat (karvakol, cimol), cserzőanyagot, gyantát és nyálkát és csökkenti a hüvelyes zöldségek puffasztó hatását.


Cirtomfű

A citromfű levelét használjuk, aminek illata a citroméra emlékeztet, ugyanis a benne található illóolaj összetevőiben a citroméhoz hasonló. Íze friss, enyhén keserű.

A citromfüvet érdemes frissen, cserépben vásárolni, így mindig frissen, illatosan használhatjuk. Ha mégis a szárítottat vásároltuk, akkor azt tároljuk fénytől védett, száraz, hűvös helyen, légmentesen zárható edényben.

Frissítő ízének köszönhetően a borsmentához hasonlóan sokoldalúan használható. Leveleit, ha tehetjük frissen használjuk és csak a tálalás előtti utolsó pillanatban adjuk az ételhez. Kitűnően használható italok, sütemények, húsok ízesítésére, díszítésére.


Fahéj

Igen erős aromája miatt az őrölt változat is hosszan megőrzi zamatát, de ha tehetjük inkább vásároljuk egészben és reszeljük frissen. Bármely formáját választottuk, tároljuk száraz, fénytől védett helyen, légmentesen zárható edényben.

A fahéj a gyümölccsel készült ételek, gyümölcsrizsek, sütemények és természetesen a forralt bor nélkülözhetetlen fűszere. Ízesíthetünk még vele fagylaltokat, koktélokat, rizsből készült ételeket. Természetesen a fahéjra is igaz, hogy formájából adódóan - ha egészben vásároltuk - különleges díszítő eleme lehet ételeinknek, de fel kell hívni a figyelmet, ily formában való fogyaszthatatlanságára.

A fahéj tartalmaz illóolajat (fahéjaldehid, eugenol, benzaldehid), cserzőanyagot, gyantát, cukrot, keményítőt. Jó gyomor és szíverősítő.


Feketebors

A feketebors a legcsípősebb borsfajta. Kb. 4 mm átmérőjű, sötét fekete, durva felületű golyócska.

Egészben, frissen durvára törve, vagy őrölve használjuk.

Tároljuk száraz, hűvös helyen. Fontos még, hogy légmentes edényt használjunk, így tovább megmarad jellemző illat és aroma anyaga.

Erős csípősségének köszönhetően kiválóan alkalmas gulyások, pácok, húsok ízesítésére, illetve a húsleves nélkülözhetetlen fűszere. Azonban kitűnően használható gyümölcsök, édességek ízesítésére is. Ha tehetjük, a feketeborsot is frissen őrölve használjuk.

A bors illóolajat, piperidin és piperin alkaloidákat tartalmaz, melyekből jellegzetes illata és csípős íze származik.


Fűszerpaprika

A paprika magjait és a magléceket eltávolítják, majd megszárítják és finomra őrlik, így jutunk az általunk használt fűszerhez. Jelenleg hazánk a világ második legnagyobb fűszerpaprika-termelő országa.

A világos barnától egészen az élénk pirosig találhatunk paprikafajtákat. Ízük kellemesen fűszeres, enyhén csípős, csípős, de vannak kifejezetten édes fajtái is.

A fűszerpaprika különleges, csípősségmentes, csemege, édes-nemes, félédes, rózsa és erős fajtáit különböztetjük meg. Boltokban általában őrölt formában juthatunk hozzá.

Igen gondos tárolást igényel, mert könnyen elveszíti aromáját és színét. Ennek megfelelően tároljuk tökéletesen záródó edényben, hűvös, száraz, fénytől védett helyen.

A magyar konyha elképzelhetetlen nélküle. Bőségesen használjuk gulyásaink, pörköltjeink, csirkeételeink elkészítéséhez. A paprika azonban nem csak számunkra, de a portugálok, és spanyolok számára is nélkülözhetetlen fűszer.

A paprika fő hatóanyaga a kapszaicin, de magas C-vitamin tartalma mellett, ásványi anyagokat, pektint és cukrot is tartalmaz.


Gyömbér

A gyömbér gyöktörzsét használjuk, amit decemberben, januárban gyűjtenek, majd hámozás nélkül, vagy hámozás után megszárítják. A fűszer szaga aromás, íze csípős, kesernyés, üdítő, hasonlít a citroméra.

A legjobb minőségű, forgalomba kerülő fűszer a hámozatlan malabári úgynevezett fekete gyömbér, amely Cochin- és Calicut-gyömbér néven ismeretes. A teljesen meghámozott vagy fehérített árut fehér gyömbérnek nevezik, ilyenek a nigériai, a dél-vietnami, a kínai, a japán és a bombayi kereskedelmi fajták. Az üzletekben egész, illetve őrölt formában találhatjuk meg.

Az egészfűszer hamar megfonnyad, tönkre megy, így érdemes mindig akkora darabot vásárolni, amekkorára éppen szükségünk van, vagy az őrölt változatot választani, amit hűvös, száraz, fénytől védett helyen, légmentesen zárható edényben tároljunk.

A gyömbér a kínai és indiai konyha nélkülözhetetlen fűszere. Szinte minden ételükben jelen van valamilyen formában (szeletelt, reszelt, aprított). Adhatjuk halakhoz, tengergyümölcseihez, tésztafélékhez, szárnyasokhoz, fontos azonban, hogy használat előtt mindig hámozzuk meg, ha egészben vásároltuk.

A gyömbér tartalmaz illóolajat (zingiberin, cineol, borneol, kamfén), keményítőt, cukrot, gingerolt, savakat.


Kakukkfű

A kakukkfű föld felett virágzó hajtását fogyasztják, amely erősen fűszeres, füstös illatú.

A kakukkfű citromillatú, narancsillatú, köményillatú és egyszerű kerti fajtáit különböztetjük meg. Az üzletek polcain mind friss, élő fűszernövényként, mind szárított formában megtaláljuk.

Az üzletekben kapható élő fűszernövény igen gyorsan nő, így érdemes ilyet vásárolni. A szárított fűszert tároljuk száraz, hűvös, fénytől védett helyen, légmentesen zárható edényben.

A francia konyha tipikus fűszere, zamatos fűszerkeverékek alkotója. Adhatjuk sűrűbb levesekhez, szárnyas ételekhez, pácokhoz, mártásokhoz, teákhoz. Mértékkel bánjunk vele, mert frissen igen erős az ízanyaga, ami nagyobb mennyiségben megkeserítheti ételünket.

A kakukkfű tartalmaz illóolajakat (timol, karvakrol, borneol, cimol), cserzőanyagot, keserűanyagot, flavonoidokat, szaponint. Segít csökkenteni a görcsös köhögést, és megszünteti a légutak betegségeinek tüneteit.


Kapor

A növény fiatal virága és levelei, de beérett termése egyaránt használható. Mind a levél, mind a termés kellemes, jellemző illatú, aromás, kicsit az ánizsra, köményre emlékeztető aromájú.

Termesztésre az erős növekedésű tetraploidkapor, és a fűszerkapor két dúslevelű fajtája ("Hedger", "Hercules") ajánlott. Mind frissen vágott, mind szárított formában kapható a boltokban.

A frissen vágott kapor vízbe állítva, hűvös helyen 3-4 napig áll el. Szárított formában azonban hűvös, száraz, fénytől védett helyen, légmentesen zárható edényben hosszabban eltartható.

A magyar konyha igen kedvelt fűszere a kapor, elképzelhetetlen nélküle az uborkasaláta, vagy a savanyú uborka. Használhatjuk még levesek, gombaételek, rákok, csigák, marhahúsok, illetve tejszínes mártások, dresszingek ízesítésére, de a friss fűszert csak az utolsó pillanatban adjuk az ételhez, mert a hőkezeléssel gyorsan elveszti aromáját. Egész ágaival jól díszíthetőek a különböző saláták, tálak.

A kapor levele tartalmaz illóolajat (karvon, fellandrén, limonén stb.), zsírosolajat, fehérjét, mindezen túl pedig álomjavító és gyomorerősítő hatású.


Kömény

A learatott terméseket utóérlelés után kicsépelik, szárítják. Az így kapott termések adják a fűszert, amelynek szaga és íze erősen aromás, jellemző.

A borsoskömény vagy más néven rómaikömény aromáját tekintve felülmúlja a köményt, de érzékenyebb az éghajlati tényezőkre. Létezik még fehér, illetve fekete kömény is.

Az őrölt magok meglehetősen gyorsan elveszítik aromájukat, ezért válasszuk inkább az őröletlen, egész magokat és azokat csak a felhasználás előtt aprítsuk fel. Hűvös, száraz helyen akár több évig is eláll.

Igen intenzív íze miatt, leginkább az erősen fűszerező konyhák kedvelik. (pl. India, Mexikó, Németország, Szlovákia) Tehetjük levesekbe, pörköltekbe, savanyúságokba. Elengedhetetlen fűszere a káposztával készülő ételeknek.

Tartalmaz illóolajat (karvon, limonén, dihidrokarvon, karveol), cserzőanyagot, gyantát, zsírosolajat, fehérjét.


Majoránna

A magyar majoránna minőséget jelent! A megszárított, föld feletti hajtás képezi a fűszert. Kellemes illatú, szürkés-zöld színű, erősen aromás és kissé frissítő, kesernyés ízű.

Figyelemre méltó a majoránna és a szurokfű keresztezéséből létrejött újdonság, az évelő majoránna, ezen kívül érdemes megemlíteni a bő hozamú és ellenálló fajtaként ismert cseh "Marcelka" majoránnát. Kedvelt, régi magyar fajta az úgynevezett "uszodi" majoránna. Mind friss, élő növényként, mind szárított formában megvásárolható.

A friss fűszernövény kitűnően nevelhető cserépben. A szárított változatára a már jól ismert szabályok alkalmazandók: száraz, hűvös, fénytől védett helyen, légmentesen záródó edényben tárolandó.

Az olasz és a magyar konyha jellemző fűszere. Elsősorban levesek, burgonyából készült ételek, húsok, belsőségek ízesítésére használjuk. A máj elengedhetetlen fűszere!

A majoránna tartalmaz illóolajat (terpinén, pinén, szabinén), keserűanyagot és cseranyagot.


Metélőhagyma

A friss metélőhagyma színe sötétzöld, alakja hengeres, belül üreges. Íze sokkal lágyabb, mint bármely más hagymáé.

A metélőhagymának alapvetően két fajtáját különböztetjük meg: metélőhagyma, kínai metélőhagyma (íze fokhagymásabb, intenzívebb)

Boltokban, piacokon mind élő növényként, mind szárított fűszerként megtaláljuk.

Cserepes növényként jól nevelhető, így érdemes mindig frisset használni. Szárított változatára a szokásos tárolási módok vonatkoznak: száraz, fénytől védett helyen, légmentesen zárható edényben tárolandó.

Darabolás után igen gyorsan elszáll az illóolaj tartalma, ezért amilyen gyorsan csak lehet használjuk fel. Kitűnő ízesítője lehet vajaknak, sajtoknak, leveseknek, salátáknak de akár húsoknak is. Fontos, hogy amennyiben hőkezeljük, akkor ez csak nagyon rövid ideig történjen.

Alakjából és élénk színéből adódóan díszítésre is remekül használható.

Igen magas a metélőhagyma C-vitamin tartalma. Természetesen ez csak a friss növényre igaz!


Oregano

Az oregano nagyon sok más néven is ismeretes: szurokfű, szúfű, varga majoránna, fekete gyopár, vadmajoránna, vargák festő füve, balzsamfű, kaslók.

Az oregano virágzó, föld feletti hajtását gyűjtik, árnyékban, negyven fokon szárítják. Az így nyert fűszer illata és aromája hasonlít a kakukkfűre és a majoránnára, határozottan illatos, íze aromás, kissé kesernyés.

Az oreganonak egyetlenegy különleges fajtája van az arany oregano. Boltokban szárított, morzsolt, de ma már friss, élőnövény formájában is megtalálhatjuk.

A friss fűszernövény kitűnően nevelhető cserépben. A szárított változatára a már jól ismert szabályok alkalmazandók: száraz, hűvös, fénytől védett helyen, légmentesen záródó edényben tárolandó.

Főként a görög és az olasz konyha kedvelt fűszere. Az oreganoval egyes vidékeken a majoránnát helyettesítik.

Az oregano tartalmaz illóolajat (timol, karvarol, cimol, origanen-tujon-terpinén), cseranyagot, keserűanyagot.


Petrezselyem

A petrezselyem rendkívül jó hatással van a vér tisztítására, és ezzel az allergia elleni küzdelem egyik leghatásosabb gyógyszere. Nagyon hatásos az allergiás tüsszögés ellen.

A petrezselyem két fajtája a legismertebb, az egyik az olasz vagy francia petrezselyemnek titulált, fodros-bodros leveléért termesztett, üde ízű metélő- vagy levélpetrezselyem. A másik a magyar konyhában is "őshonos", hamburgi illetőségűnek tartott, zöldségként termesztett és használt gyökérpetrezselyem zöldje, amelynek hosszú szárú, nagy, sima levelei kissé a zeller aromájára emlékeztetnek.

Petrezselyemfajták: a fodros levelű metélőpetrezselyem, a legismertebb fűszerek egyike, ezen kívül létezik még a sima metélő petrezselyem és a gyökérpetrezselyem (ez az úgynevezett fehérrépa).

Vágott növény vásárlása esetén, állítsuk kevés vízbe és felhasználásig tároljuk a hűtőszekrény alsó polcán. (Ha sokáig szeretnénk tárolni, akkor kétnaponként mossuk át hideg vízzel a szálakat, és adjunk neki új vizet.) A petrezselyem azonban jól tűri a fagyasztást is. Az egész szálakat tekerjük átlátszó fóliába és így rakjuk be a fagyasztóba. Felhasználásnál a szükséges mennyiséget morzsoljuk az ételbe és így a finomra vágástól is megkíméljük magunkat. A szárított változatára az általános szabályok vonatkoznak (hűvös, száraz, fénytől védett helyen, légmentesen zárható edényben).

Friss ízének köszönhetően kitűnően használható különböző mártások ízesítéséhez, vagy akár készítéséhez is. Fűszerezhetünk vele köreteket, pácleveket is, de mindemellett elengedhetetlen alkotója számos levesnek, különösen az igazi magyar húslevesnek!

A fodros petrezselymet főként díszítésekhez használjuk.

A növény illóolajat (flavon, furokumarin, apiol), karotint, C- és E-vitamint és ásványi sókat tartalmaz.


Rozmaring

Örökzöld, bokorszerű növény, levelei rövidek, a fenyőtűhöz hasonlítanak. Színük világoskéktől a liláig terjednek. Évelő növény. A növény levele képezi a fűszert, amelynek szaga az ánizsra emlékeztető, íze keserű, összehúzó.

Télálló fajtaként a "Salem, Veithöhheim, Arp, Hill, Hardy" ismert. Függő növénytartóban való tartásra a "Prostratus" fajta alkalmas. Boltokban ma már kapható élőnövényként is, de a polcokon megtalálhatjuk szárított formában is.

A friss fűszernövény kitűnően nevelhető cserépben. A szárított változatára a már jól ismert szabályok alkalmazandók: száraz, hűvös, fénytől védett helyen, légmentesen záródó edényben tárolandó.

Leveleit leveseken, mártásokon és pácleveken kívül, főleg bárány-, vad-, és szárnyas húsból készült sültek ízesítésére használjuk. Kitűnő társa roston sült ételeknek, köreteknek. Igen intenzív aromája miatt azonban kis mennyiségben kell adagolni, mert könnyen elnyomhatja a többi fűszer, illetve rosszabb esetben az alapanyagok ízét is.

A rozmaring tartalmaz: illóolajat (eukaliptol, borneol), cserzőanyagot, fahéjsav-származékokat, flavonoidokat, triterpéneket és alkaloidot (rozmaricin).


Szegfűszeg

A fűszer készítéséhez a fehéres színű bimbókat júniusban és decemberben szedik, pálmalevelekbe csomagolva szárítják. A szárítás folyamán a bimbók vörösesbarna, illetve barna színűvé válnak. A fiatal bimbók a legillatosabbak. Alakjuk a szegre emlékeztet, innen a szegfűszeg elnevezés.

Több kereskedelmi fajta is ismeretes, a legjobb minőségű a Maluku- és az Amboyna-szigetekről származó áru, amely világos színű és illóolajban gazdag. Jó minőségű a kelet-afrikai szegfűszeg is, amely valamivel sötétebb színű.

Az egész szegfűszeget tároljuk légmentesen záródó edényben, hűvös, száraz, sötét helyen.

Jellegzetes íze miatt gyakran adják fűszerkeverékekhez. Szívesen használják süteményekhez, különböző meleg italokhoz (pl. forralt bor), nélkülözhetetlen fűszere az almával készült ételeknek és a karácsonyi süteményeknek.

A szegfűszeg tartalmaz illóolajat (eugenol, eugenilacetát, béta-kariofillén, vanilin), cseranyagot, gyantát, nyálkát, zsírt, viaszt.


Szerecsendió

Különleges fűszer, mely kis mértékben mérget (myristicin) is tartalmaz, így aztán óvatosan adagolandó. Hatása, kis mennyiségben frissítő, üdítő, íze igen különlegesnek mondható.

Boltokban egészben és őrleményként kapható.

Tároljuk száraz, hűvös helyen. Fontos még, hogy légmentesen zárható edényt használjunk, így a szerecsendió tovább megőrzi jellemző íz-, és aromaanyagait.

Különleges ízének köszönhetően kiválóan alkalmas tejes, sajtos ételek, mártások, vagy pástétomok ízesítéséhez. Továbbá használhatjuk parajjal, karfiollal készült ételekhez, halakhoz. Ha tehetjük mindig frissen reszeljük rá az ételre és ehhez használjunk fűszerreszelőt.

Élettani hatása míg fűszerként frissítő, nagy mennyiség esetén kábító is lehet.


Tárkony

Magas, érdes szárú, felezetlen lándzsa alakú, sima levele van. A fűszer illata az ánizsra emlékeztet valamelyest, íze azonban nem édes, sőt kissé csípős.

A német és a francia tárkony pikánsabb ízű, az orosz viszont erőteljesebben növő fajta. Hozzáférhető friss és szárított formában egyaránt.

A friss fűszernövény kitűnően nevelhető cserépben. A szárított leveleket, ha salátákhoz használjuk, áztathatjuk a szárakhoz hasonlóan ecetbe, vagy alkalmazhatjuk a már jól ismert szabályokat, azaz tároljuk száraz, hűvös, fénytől védett helyen, légmentesen záródó edényben.

Főképp salátákhoz, mártásokhoz, savanyúságok készítéséhez használjuk. Bárány-, ürü-, borjú-, továbbá vad- és szárnyas húsból készült ételek kiváló ízesítője. A zöldbabból készült ételek kiváló zamatot kapnak tőle. Előnyös tulajdonsága még, hogy más fűszerek aromáját is fokozottan kiemeli.

Szárait ecetben eltéve tárkonyecetként ételek ízesítésére használjuk.

A tárkony tartalmaz illóolajat (esztragol, különböző terpének), keserűanyagot, cseranyagot, gyantát.


Vanília

Hazánkban nyáron virágzik, virágai különleges élményt nyújtanak szépségük és erős illatuk folytán. A reggeli órákban kinyíló virágok csak egy napig díszlenek.

A vanília termését használjuk. A beérett terméseket leszedik, textílián kiterítve fonnyasztják egy napon keresztül, majd betakarítják és így fermentálják. Néhány nap alatt a hosszú toktermések megsötétednek, puhává, rugalmassá válnak. Az így nyert fűszer lilásfekete színű, ráncos felületű, jellemző kellemes illatú és aromás ízű.

Az üzletekben egészben, aroma záró üvegben, vagy vanília eszenciaként kapható.

Az egész vaníliát tároljuk a hozzá adott zárható üvegben, száraz, hűvös, fénytől védett helyen. Így akár 2-3 évig is eltárolható.

Az egész vaníliából először vágjunk le egy megfelelő méretű darabot, majd vágjuk hosszában ketté, és kaparjuk ki a belsejét. Ez tartalmazza a vanília ízanyagát, így ezt adjuk az ételhez. Édes ízének köszönhetően főképp édességekhez használjuk, így kekszekhez, pudingokhoz, tortákhoz, piskótákhoz.

A vanília tartalmaz vanillint, gyantát, nyálkát, cseranyagot, zsírt, vanillinsavat, enzimeket.


Zsálya

A virágzás ideje alatt a teljesen kifejlett leveleit gyűjtik, szellős helyen szárítják vékony rétegbe kiterítve. Az így nyert fűszer illata kellemes, íze aromás, kissé kesernyés.

Zsályának mintegy 450 faja létezik, ezek közül a legfontosabbak: muskotályzsálya (gyümölcslevek és omlettek fűszere), ananászzsálya, gyümölcszsálya (kellemes egzotikus gyümölcsökre emlékeztető illata van).

A friss fűszernövény kitűnően nevelhető cserépben. A szárított levelek tárolásánál alkalmazzuk a már jól ismert szabályokat, azaz tartsuk száraz, hűvös, fénytől védett helyen, légmentesen záródó edényben.

Zsályával fűszerezhetünk zsíros húsételeket és azok körítéseit (kacsa, liba, pulyka, vadhúsok, hústöltelékek), pástétomokat, főtt tésztákat, salátaönteteket, halakat és szárnyasokat.

A friss levelekkel gyönyörűen díszíthetjük ételeinket.

A zsálya tartalmaz illóolajat (tujon, borneol, cimol, eukaliptol, kámfor), cseranyagot, keserűanyagot, gyantát, klorogénsavat, kávésavat.


 
 
 
 
 
Milyen gyakran látogatod az oldalt?

Havonta 1-2-szer
Hetente 1-szer
Hetente többször
Naponta
Most voltam először, és utoljára :)
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 

 

 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!    *****    Cikksorozatba kezdtem a PlayStation történelmérõl. Miért indult nehezen a Sony karrierje a konzoliparban?