A méz
A mézet már az ókorban is ismerték, de a méh háziasításának pontos története nem ismert. Nagy becsben tartották a Mediterráneumtól egészen Kínáig, bár sokáig úgy hitték, hogy nem maga az állat állítja elő a mézet. Isteni lénynek tartották, aki a levegőből szerzi azt.
A mézet a méhek készítik, de csak az számít igazi méznek, amit mézelő méhek állítanak elő. Bár házi méheknek hívják őket, hagyományos értelemben nem háziállatok. Nem nevelhetőek, nehezen változtatható meg a fajtajellegük és nem lehet velük kommunikálni, mint például egy lóval. Viszont munkára sem kell fogni őket, mert maguktól dolgoznak, s nem a gazda örömére, hanem saját szükségletükre. A méhek téli élelmiszertartaléknak készítik a mézet.
Hogyan készül a méz?
A méh a méhlegelőkön (virágos területek) a virágok nektárjából cukoroldatot szív fel, a cukoroldat a mézhólyagba kerül, ahol végül enzimek segítségével híg mézoldattá alakítja át. Egy-egy méh mézhólyagjába körülbelül 20 milliliter nektár fér. Miközben a virágok nektárját szívogatja, virágport is gyűjt, de ezt nem használja fel a mézkészítéshez, hanem a hátsó láb párján levő kosárkába gyűjti. Mikor megtelik mézhólyagja, visszarepül a kaptárba, ahol a méhviaszból készült, hatszögletű lépekbe rakja a már félig kész mézet.
A későbbiekben is a lépekben tárolják, érlelik, és párologtatják a mézet. Szárnymozgatásukkal olyan légáramlatot idéznek elő a kaptárban, amely segítségével a méz 24 óra leforgása alatt nedvességének 10%-át elveszti. Ezt követően viaszlapocskákkal fedik le a lépet, s így tárolják mind a mézet, mind a virágport. A méhészek a lépekből egy centrifuga segítségével pergetik ki az ily módon már kész mézet.
A méhek a méz mellett több, emberi fogyasztásra alkalmas anyagot is előállítanak:
Méhpempő
A méhpempő a méhek mézzel, virágporral kevert garatmirigy váladéka. Különlegessége, hogy a méhek kizárólag ezzel táplálják leendő méhkirálynőjüket (más lárvát nem). Kereskedelmi forgalomban csak ritkán kapható. Igen kiváló roboráló szer, főleg gyógyuló betegeknek, öregeknek ajánlott.
Propolisz
A propolisz a méhek ragasztóanyaga, amit a növények váladékaiból gyűjtenek. Tartalmaz enzimeket, aminosavakat és igen magas a vitamin tartalma is (B1, B2, B6, C, E). Leginkább külsőleg, oldatban használják. A virágporhoz hasonlóan javítja az általános közérzetet, növeli az immunrendszer ellenálló képességét, de vérnyomás-szabályozó, értágító hatása is ismert.
A méz hatása szervezetünkre
Szinte közhelynek számít, de a méz nagyon egészséges. Kiemelten jó hatással van a vérkeringésre, az emésztésre, méregteleníti a szervezetet, növeli az étvágyat, javítja a vér hemoglobin szintjét. A méhcsípés kedvező hatással van az izületi bántalmakra, napjainkra már a méhméreg kinyerése is fontos iparággá vált. Meg kell említeni, hogy a közhiedelemmel ellentétben nem hizlal, és nem hogy nem okoz, de véd a fogszuvasodástól. A méz savas hatásának köszönhetően alkalmas a gyomorsav hiány kezelésére is, de éppen ezért érzékeny gyomrúaknak nem ajánlott.
Méz tárolása
A méz alapállapotban cseppfolyós, de idővel minden méz kikristályosodik, ez azonban nem jelenti azt, hogy romlik a minősége. A folyékony állapot visszaállítható, ha a kikristályosodott mézet 40°C-fokos vízbe helyezzük. A melegítés alatt veszíthet illatanyagaiból. Minden időjárási körülményt jól bír, nem romlik könnyen. A folyékony állag megőrzése érdekében nyáron érdemes hűtőben tartani, hogy ne legyen túl folyós, télen pedig melegebb helyen, hogy ne keményedjen meg.
Mézfajták
A mézeket eredetük szerint három csoportba sorolják. Az első csoportot a vegyes virágmézek, a második csoportot a mézharmatméz alkotja, amelyet édesharmatból hordanak a méhek.
A legjobb minőségű méznek azonban az egyfajta virágról gyűjtött mézeket tartják.
Akácméz
A legédesebb méz, ami kivételesen magas, 42%-os gyümölcscukor tartalmának köszönhető. Sokáig megőrzi folyékonyságát, kiváló fertőtlenítőszer, enyhíti a köhögést.
Hársméz
Markáns hársfa ízt és illatot őriz meg ez a méz. Kristályosodásra hajlamos. Idegnyugtató, fertőtlenítő, de hörghurut ellen és görcsoldóként is kiváló. Emellett nektárja kolint is tartalmaz, ami gátolja az érelmeszesedést.
Gesztenyeméz
A szelídgesztenyékről gyűjtik be a méhek ezt a mézet. Erős gesztenye illata, kesernyés utóíze miatt igazi ínyencségnek számít. Rendszeres fogyasztása gátolja a trombózisok kialakulását és növeli a potenciát.
Mentaméz
A menta nektárjából nyert a benne levő illóolajok révén érzéstelenítő hatású és gyomorpanaszokra is gyógyír.
Lóhereméz
Nagyon világos színű méz, kikristályosodott állapotban szinte teljesen fehér. Kellemes ízű, az Egyesült Államokban az egyik legkedveltebb mézfajta.
'Csecsemőknek egy éves korig nem ajánljuk a méz adását. Benne ui. akár az állott halakban, vagy a romlott konzervekben létezhet, ill. szaporodhat a botulizmus kórokozója. Ez egy igen ellenálló baktérium, amely a szervezetben szaporodva súlyos idegrendszeri tüneteket, esetenként halált is okozhat. Egy éves kor után a kisgyermek gyomorsava ugyanúgy elpusztítja a mézben lévő, általában kisszámú kórokozót, ahogyan az a felnőtt gyomrában is történik. Más a helyzet a romlott konzervek esetében.'
További érdekességes és hasznosságok: www.mez.lap.hu
|