Ízek és illatok csecsemőkorban
2007.03.23. 11:51
A tudósok körülbelül húsz éve jöttek rá, hogy a néhány napos csecsemő meg tudja különböztetni édesanyja illatát az idegen illatoktól; a kísérletet ruhaneműk segítségével hajtották végre. Már a magzati korban lévő csöppség is érzékeny az illatokra, a hathónapos magzatnak már teljesen kifejlett a szaglása.
Az újszülöttek egyes szagokra különösen érzékenyen reagálnak, akár légzésük és szívverésük ritmusát is befolyásolhatja. Az első hónapokban a kislányok érzékenyebbek a szagokra, mint a kisfiúk, könnyebben különbséget tudnak tenni a szagok között. Már régen megfigyelték, hogy az anya illata, illetve a vele kapcsolatos illatok nyugtató hatással vannak a babákra, könnyebben elalszanak tőle.
Az alapízek jellegzetes reakciót váltanak ki a felnőttekből, hasonlóan történik ez a csecsemőkkel. A kisbabák a felnőttekhez hasonlóan nem kedvelik a keserű ízeket, hasonlóan reagálnak rá, mint a felnőttek. A csecsemő csakúgy, mint a felnőtt az édes ízeket szereti.
A picik meglepően könnyen elfogadják az egymástól nagyon eltérő ízek keveredését, amely nem azt jelenti, hogy ne lenne ízlésük. A szülők általában arra törekednek, hogy a babának olyan ételeket kínáljanak, amit szeret, pedig érdemes új ízekkel gazdagítani étrendjét, hogy formáljuk ízlésvilágát, így nagy valószínűséggel később is fogékonyabb lesz a különböző ételekre.
Természetesen az ízérzékelés alakulása egyénenként is változik, és annak mértéke is egyénenként változik, hogy ki milyen mértékben tolerálja az édestől eltérő ízeket. Hathónapos koruktól már egész jól kiigazodnak az ízek világában. Általában az a baba, aki ellenkezés és válogatás nélkül megeszik mindent, kevésbé érzékeli az ízek közti különbséget.
Forrás: hölgyvilág
|