A gabonákról...
2007.03.09. 11:13
Néhány általános tudnivaló a gabonákról:
1. Megvásárláskor fontos szempont legyen, hogy a gabona vegyszermentes termelésből származzon. Ugyanis a gabona külső részén található meg számos vitamin, nyomelem és a felszívódott vegyszer is.
2. Elkészítésük előtt fontos a kövek és a homok miatt folyóvízben jól átmosni.
3.A gabonaszemeket felhasználás előtt érdemes áztatni. Nemcsak azért, mert így rövidebb idő alatt fő meg, hanem azért is, mert a benne lévő vas-, kálcium- és magnéziumtartalom felszívódását akadályozó gabona-fitinsav az áztatás hatására lebomlik.
4. Ha a sót a főzés végén adjuk hozzá, könnyebben puhul a mag.
A rizs
Az emberek jelentős része keleten ezen a gabonafélén él. Természetesen a hántolatlan formában értékes! A hántolt és fehérített rizs számos betegség alapját képezi - a rizsfogyasztáshoz szokott népek is megbetegszenek tőle. A 10 esszenciális aminosav közül 7-et tartalmaz. Héjrétegében vannak az értékes B-vitaminok. Jótékony hatást gyakorol az egész bélcsatornára. Bőrbetegségeknél, korpásodásnál, hajhullásnál is érdemes fogyasztani. A cukorbetegség természetes ellenszerének tartják. Összetett szénhidráttartalma egyenletesen szívódik fel és feldolgozásához 50%-kal kevesebb inzulin szükséges, mint a burgonya emésztéséhez. Lisztérzékenyek is fogyaszthatják. Magas vérnyomás esetén a sótlan rizskúra ajánlott. Hasmenésnél, magas láznál enyhén sózott barnarizst fogyasszunk. Magas E-vitamin tartalma a rák megelőzésében segít. Csökkenti a koleszterint, az epesavat, a máj zsírsavszintjét. Fontos kálcium-forrás.
Elkészítése:
Ajánlott áztatási ideje: 6-8 óra. A főzővíz arányos mennyisége 2,5-szeres.
Fűszerei: lestyán, curry, majoranna, kakukkfű.
Az árpa
Az árpához az erős, csípős ízvilág - hagyma, bors, csalán kapcsolható - természetesen mértékkel, mivel a kedd gabonája. E nap bolygója a Mars, ami az erőt, harciasságot, bátorságot is magában foglalja. Ezért nem véletlen, hogy már 6000 évvel ezelőtt olyan táplálék híréban állt, mint amely a legtöbb életerőt adja. Hippokratész gyógyeledele, a gladiátorok számára az árpából készült kása volt. A csíráztatott, pörkölt szemeiből készül az árpa-maláta, amely, mint tudjuk, a sörgyártás alapanyaga. Használják gabonakávékeverék készítésekor is. Mivel foszfortartalma alacsonyabb a búzáénál, fűtőértéke is kisebb. A néporvoslás szerint rendszeres fogyasztása segít megelőzni a székrekedést, mert javítja a bélműködést. Vérkoleszterin-szint csökkentő szer, a szívbetegségek leküzdésében is jelentős szerepe lehet. Sok B1,B2, B6 és E vitamint, vasat, cinket, kálciumot, káliumot tartalmaz. Csak hántolt formában fogyasztható. Az árpavizet már csecsemőknek is lehet adni (ha valami miatt nem tud az édesanya szoptatni). A betegségből felépülők is fogyasszanak sok árpás eledelt. Próbáljuk beépíteni a mindennapi étkeink közé. Már eleink gabonái közé tartozott, akik nemcsak kását készítettek belőle, hanem tányért is. Az árpából készült kenyér olyan kemény, hogy ha lapos kerek lepényként sütjük ki, valóban lehet ehető tányérként használni.
Ajánlott áztatási idő: 8-10 óra. Fűszerei: zsálya, szegfűbors, babérlevél, kakukkfű. Főzővíz mennyisége: 2,2-3-szoros.
A köles
A kölest talán a leggyorsabban és legkönnyebben elkészíthető gabona. Őseink ismerték, népmeséinkben is találkozhatunk vele. Mikor Attila király udvarában járt Priszkosz, leírja, hogy útja közben kölessel kínálták meg az emberek. Egyik népszokásunk, hogy a mennyasszony cipőjébe az esküvő napján kölest szórnak, mert ettől fürge, eleven, és szorgalmas lesz. A köles használata a XVIII-XIX. Századtól Európában minimálisra csökkent. Élettani hatásai: rendszeresen fogyasztva rákmegelőző hatású, erősíti a látást és kiváló vashiányos állapotoknál is. Sok sziliciumot tartalmaz, amely serkenti immunrendszerünket. Megelőzi a fogszuvasodást, segít a fogak zománcának megvédésében. Melegítőgabona, mivel magas a kovatartalma, amely a nap melegét közvetíti. A bőrt rugalmassá, a hajat fényessé, a fogakat, körmöket erőssé teszi. B1 és B2 vitaminja is van, nátriumban, kálciumban, magnéziumban, foszforban, vasban és B-karotinban gazdag. Hat esszenciális aminosavat tartalmaz, lugos kémhatású. Különösen alkalmas, növésben lévő fiataloknak és gyermekeknek.
Főzővíz arányos mennyisége 2,5-3,5-szeres.
Fűszerei: gyömbér, bazsalikom, majoranna, koriander
A rozs
A termesztett rozs őse a búza gyomnövényeként került Európába. A búza és a rozs keresztezéséből származik a tritikálé. Mindkettőt értékessé az teszi, hogy a gabonaféléknél több szacharint tartalmaznak, magas a nitrogén és kazeintartalmuk. Hideg évszakokban ajánlott fogyasztani magas foszfortartalmuk miatt. Őseink a tűz fölé, a forró kőlapra öntötték a dagasztott tésztát, s így kapták meg a rozs-lepénykenyeret.
Rozs ajánlott áztatási ideje: 8-10 óra.
Főzővíz arányos mennyisége: 2,5-3-szoros.
Fűszerei: köménymag és kakukkfű.
A zab
Régi magyar neve:"asz". Az északi hűvösebb vidékeken élő embereknek és állatoknak ez a mag létfontosságú táplálék, mivel melegítő hatású (magas foszfortartalom). Regenerálja az idegeket. Ajánlatos keringési, bőr, emésztési panaszoknál. Szexuális problémáknál és kimerültségnél is fogyasszunk bőven zabkását, zabdarát vagy zabpelyhet. A zab tartalmaz gyulladást gátló anyagokat, amelyek védik a patkóbél felszínét. A zab rugalmas rostanyaga eltávolítja az epesavat, amely különben koleszterinné alakulna át. Cukorbetegek is fogyasszák bátran, mivel az étkezés utáni vércukorszint emelkedést lassítja. Szintén keverhetünk zabpelyhet levesekbe, főzelékekbe, süteményekbe. A zabkása az egyik legfinomabb kása.
Ajánlott áztatási idő: -. Főzővíz arányos mennyisége: 1,5-2-szeres.
Fűszerei: csombor, édeskömény, izsóp, lestyán.
Kukorica
Élettani hatása szervezetünkre: Az egész szemek rostos külső burka a székrekedés ellenszere. Mivel többszörösen telítetlen zsírsavakat tartalmaz, csökkenti a szívinfarktus kockázatát. Csírája olajban annyira gazdag, hogy olajat (hidegen sajtolt) is készítenek belőle. Itt álljunk meg egy picit. Nagyon fontos tudni, hogy a hidegen sajtolt olajakat nem szabad magas hőfokra hevíteni. Nemcsak azért, mert veszítenek értékes anyagaikból, hanem azért is, mert sok káros anyag keletkezik, amit megeszünk az étellel. Sütni, főzni használjuk a hagyományos eljárással készült olajokat. - Többen mondják, hogy a mogyoróolaj hidegen sajtolt változata főzéshez, sütéshez is alkalmas
|