Innen-onnan : Érdekes kérdések egy tejtermékgyártó cég honlapjáról.. |
Érdekes kérdések egy tejtermékgyártó cég honlapjáról..
2007.02.16. 21:45
KÉRDÉS: Ehet-e egy féléves gyerek *** joghurtot-t? VÁLASZ: A *** cég három éves kor alatt nem ajánl tehéntejből készült terméket a gyerekek számára. Egyrészt a kiválasztó rendszer még ekkor érik meg eléggé ahhoz, hogy az ilyen élelmiszer ne jelentsen gondot számára, másrészt a tehéntej ill. az abból készült termékek irritálhatják a bélrendszert. Mindenképp fontos, hogy az anyatejes táplálást követően az anyatejtől merőben eltérő termékekre át tudjon álllni a szervezet. Erre való a hozzászoktatás, hogy a szükséges emésztő enzimeket "felébresszük", és ne jelentsen megterhelést a szervzetnek - hiszen olyan építőkövek találhatók bennük mint vitaminok, ásványi anyagok, fehérjék.
KÉRDÉS: Mi a táplálék allergia? VÁLASZ: Napjainkban egyre több szó esik az allergiáról, főként a pollen-, a gyógyszer-, a méhcsípés és az ételallergia kerül gyakran szóba. Ezek időnként átfedésbe kerülnek egymással, hiszen pl.: a pollenre erősen allergiásoknak egyáltalán nem ajánlott a vegyes virágméz fogyasztása, mert náluk a táplálék felvétele is kiválthat a méz pollentartalma miatt allergiás reakciókat, amely extrém esetben fulladáshoz vezet. Az allergia hátterében az áll, hogy az allergén fehérje "túlmozgósítja" az immunrendszert, és ez különböző tüneteket produkál a csalánkiütéstől az ödémásodásig. A betegséget egyedi érzékenység jellemzi, amely dózis az egyik embernél semmit sem okoz, a másiknál pedig elviselhetetlen tünetekkel jár. A táplálékallergia leggyakoribb tünete a csalánkiütés, illetve a táplálék meg nem emésztése, mely sok esetben hasmenést okoz. Tekintve, hogy ennek a betegségnek nincs kezelési módszere, az egyetlen megoldás az allergént tartalmazó élelmiszer kiiktatása az étrendből. Az ételallergia szempontjából fő bűnösöknek számítanak a tej, a túró, a tojás, a mogyoró és diófélék, a rák, a hal, a kagyló, a szója, a szezám, és négy kritikus gabona: a búza, az árpa, a zab és a rozs, valamint az ezek keresztezéséből származó gabonák illetve készítmények, mint például a módosított keményítő. Utóbbi négy okozza a gluténérzékenységet, más néven lisztérzékenységet vagy coelokáliát okozzák. Ugyanígy válthatnak ki allergiát az adalékanyagok, vagy az első alkalommal fogyasztott eper is stb. Az élelmiszerbiztonság az a terület, mely a gyártói oldalon a lehetséges allergének előfordulásával és annak korrekt, egyértelmű téjékoztatásával is foglalkozik. Ez azt jelenti, hogy egy új termék bevezetésekor a felelős gyártó elemzi, hogy az adott termelési rendszerben az élelmiszerben milyen allergén lehet jelen, illetve kerülhet bele gyártás során, majd meghatározza, hogy az a fent említett fő allergének vagy a kevésbé allergének közé tartozik. Amennyiben a felelős gyártó az adott allergént nem tudja kiiktatni, akkor azt korrekt módon jelöli, ha az fő allergén. A DANONE az érvényben levő szabályozás és az belső kézikönyve alapján sorolja be, hogy a lehetséges allergén a fő allergének közé tartozik-e, ha igen, úgy az "Összetevők:" lista alatt a csomagoláson jelöli, hogy az adott allergént az élelmiszer tartalmazza (például: mogyorós Túró Rudi), illetve jelenléte nem zárható ki. (Például kakaómasszás termékek esetén: "Nyomokban földimogyoró jelenléte nem zárható ki".) Értelemszerűen a fő allergéneken kívül más lehetséges allergént nem tüntetnek fel, mivel tulajdonképpen minden fehérjét tartalmazó élelmiszer potánciális allergénforrás, és ez napjainkban közel 200 féle fehérjét jelent.
KÉRDÉS: Mi a gluténérzékenység? VÁLASZ: A gluténérzékenység a négy kritikus gabonának (búza, zab, rozs, árpa) egy összetevőjére való érzékenység. Ez egy olyan betegség, amely fel nem ismertsége esetén azt okozza, hoy a bélbolyhok lelapulnak, így a felsdzívódásra alkalmas felület kisebb lesz, azaz napi problémává válhat hogy a szervezet megfelelő mennyiségű energiához, építőkövekhez jusson. Sokszor ez hiánybetegségekben manifesztálódik, mint. pl. a vashiány. Épp ezért a DANONE a gluténérzékenyeknek kiemelt figyelmet szentel, mivel ennek a viszonylag kis létszámú populációnak (a lakosság kb. -2%-a) ma az élelmiszer beszerzése napi szinten jelent problémát, ugyanakkor nincs lehetőség a betegség gyógykezelésére. Jó életminőség számukra a gluténmentes diéta betartásával érhető el.
|