Biokalauz
2007.02.11. 11:44
Bár a szót majdnem mindenki használja, sokan nincsenek tisztában valódi jelentésével. Vannak – igaz egyre kevesebben –, akik a húsmentes, vegetáriánus étkeket hiszik biónak. Mások a natúr- vagy reformélelmiszereket tévesztik össze a bioáruval. (Pedig a „natúr” csak azt jelenti, hogy kevéssé feldolgozott, adalékanyagoktól többnyire mentes a termék, reformélelmiszernek pedig az számít, amit a szakértõk ez idõ tájt különösen egészséges tápláléknak ítélnek.)
A biotermék vagy más néven ökotermék lényege, hogy az ökológiai (környezetvédelmi szempontokat figyelembe vevõ) gazdálkodás szabályainak megfelelõen állították elõ. Ha növényrõl van szó, akkor sem mûtrágyát, sem más mérgezõ, szintetikus anyagot nem használtak a termesztésekor. A kártevõkkel szemben legfeljebb valamilyen természetes módszert, permetléfõzetet vagy gyógynövénykivonatot vetettek be, amely nem szívódik fel a növénybe, és vízzel lemosható.
Miért árt a permet?
Egy terméket akkor ítélnek fogyasztásra alkalmasnak, ha a növényvédõszer-maradvány benne egy bizonyos (egészségre már ártalmatlannak vélt) érték alá süllyed. Tehát arról szó sincs, hogy eltûnik belõle a méreg, csak a mennyisége csökken! (És az, hogy mekkora a kritikus érték, akár országonként is változó lehet!)
Nyugtalanító az is, hogy nem tudjuk pontosan, milyen köztes anyagok keletkeznek a mérgezõ kemikáliák bomlása során a növényben, a talajban és a talajvízben, és e bomlástermékek a táplálékunkba kerülve milyen hatással vannak az egészségünkre. Pláne, ha egy legyengült immunrendszerû ember (és ki nem az manapság?) szervezetébe kerülnek ezek az anyagok!
Kicsi, csúnya, íztelen?
Sokan azért nem vásárolnak biotermékeket, mert úgy vélik, a minõségük jóval gyengébb a hagyományosan elõállítottakénál. Pedig a biotechnológiák rengeteget fejlõdtek az utóbbi idõkben, és a bioételek mind kinézetre, mind ízre felveszik a versenyt a mesterséges adalékanyagokkal teletömött, színezett, tartósított, puffasztott, sûrített, hormonkezelt, génmanipulált társaikkal. A „szelíd” gazdálkodási módszereknek köszönhetõen ráadásul sokkal több vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak a biotermesztésû növények és a belõlük készült élelmiszerek. Így tehát (mert a mérgeket is megússzuk) kétszeresen teszünk jót magunkkal, ha a biót választjuk.
Bio, nem bio
Bio:
- Bizonyítottan ökogazdálkodásból származik a termék, ha rajta van a HU-ÖKO-01 jelzés. - Import termékeknél az „organic farming” vagy az „ökologischer Landbau” kifejezés.
Nem (feltétlen) bio: - A vegetáriánus koszt - A kicsi, kukacos alma - A barna kenyér - A naturtermék - A reformélelmiszer - A tartósítószer-mentes címkéjû árucikk
Forrás : Hölgyvilág
|