Az egészséges babaétrend
2007.02.02. 05:58
Mit-hogyan-merre-meddig...
Csökkentsük a káros anyagok bevitelét!
Első alapszabály: minden felhasznált anyagot mossunk meg alaposan, ha lehet hámozzuk meg, vagy szedjük le a külső leveleit, hiszen sok káros anyag kívülről rakódik a gyümölcsre vagy zöldségre. A nehézfémek a szennyezet levegőből a széna, az állat egyéb takarmánya, vagy mikroszkópos nagyságú élőlények révén kerülnek élelmünkbe. A szervezet jó vasellátása védelmet jelent, csökkenti a káros nehézfémek beépülését a szervezetbe.
- Ólom elsősorban a marha- és a borjúmájban, a leveles és a gyökérzöldségekben, a különböző gombákban és bogyós gyümölcsökben lehet jelen. Az ivóvízbe a régi ólomból készült vízvezetékcsövekből kerül. Az ólom elsősorban az élelmiszerek felszínére rakódik, így mosással és hámozással 30-70%-a eltávolítható.
- Sok kadmium van a marha és sertés veséjében, májában, a vadon növekvő gombákban és kagylókban. Konyhai feldolgozás során a kadmium legfeljebb 10-15%-át lehet eltávolítani, mert egyenletesen oszlik el a termékekben.
- A higany elsősorban a sertések veséjében és májában, valamint a nyúlmájban halmozódik fel. Sok higanyt tartalmaznak még a halak: a cápa, a lepényhal, a tonhal, az angolna és a csuka. Tehát: vesét soha ne adjunk a gyereknek, májat is csak kéthetenként és lehetőleg szárnyasmájat.
- Tiltott gyógyszerek maradványai is még előfordulhatnak a húsokban. Legbiztosabb a borjúhús teljes mellőzése. Ha tehetjük, rideg tartású marha húsát vásároljuk.
- A nitrát természetes alkotóelem, csökkentésével kapcsolatban már szóltunk.
- Az oxálsav is természetes alkotórésze a sóskának, a parajnak, a céklának és a rebarbarának. Megköti a kalciumot, ezáltal elvonja a szervezettől. Ezeket az ételeket csak ritkán főzzük, akkor is lehetőleg valamilyen nagy kalciumtartalmú étellel együtt (tejtermékek).
- A burgonya és a paradicsom zöld részei szolanint tartalmaznak. Párolás előtt távolítsuk el ezeket a részeket, a szolanin mérgező.
- A sütés, pirítás, grillezés az első életévben tilos - eközben benzpirének keletkeznek, amelyek rendkívül károsak, a pirított íz egyébként is túl erős a babának.
- Hasonlóképpen kerüljük a pácolt, füstölt húsokat is. Egyrészt mert a termékek túl sok sót tartalmaznak, másrészt a pácsó nitritet tartalmaz. Ez a sütés vagy grillezés során rákkeltő nitrózaminná alakul. Ne feledjük, a mindennapi töltelékáruk is, mint a parizer, a virsli, a főzőkolbász gyakran pácolva, esetleg enyhén füstölve vannak!
Pároljunk kíméletesen!
A bébiételek elkészítésekor szóba sem jöhet a sütés, grillezés, illetve a fritőz használata. A főzés legkímélőbb módja a párolás, azaz az egészen kevés zsiradékkal, saját levében, vagy csak kevés folyadék hozzáadásával, alacsony hőfokon történő főzés. Jobb, ha csak kevés zsiradékkal párolunk és a vaj vagy olaj végleges mennyiséget csak a párolás után adjuk az ételhez. Az edényt mindig fedjük le, mert a vitaminok nemcsak a hőre, hanem a levegőre is érzékenyek. A folyadékban való főzésnek csak akkor van értelme, ha a levet is felhasználjuk, pl. szósz vagy leves készítésére. Másik kímélő elkészítési mód a fóliában történő párolás. A kukta vagy a mikrohullámú sütő is kíméli az ételek értékes összetevőit. Tartsa be azonban a gyártó utasításait, mert a túl hoszszú ideig történő párolás is jelentékeny tápértékveszteséget okoz.
Fűszerezzünk helyesen!
Sót az első életévben ne tegyünk az ételhez. Ne kövessük el tehát azt a hibát, hogy a saját szánk íze szerint fűszerezzünk: a babagyomornak az túl erős. Friss, finomra vagdalt fűszernövényeket használjunk. A vajnak, a finom csíraolajaknak is kellemes, pikáns íze van. Egy kis banánnal, narancslével, szétnyomkodott földieperrel édesíthetjük a zöldségpürét. A gyermeknek azt is meg kell tanulnia, hogy a burgonya, sárgarépa, karfiol önmagában is ízletes.
Hogyan aprítsuk fel a babaételt?
A pépesítés foka nagyon fontos: az egész finomra pépesített ételből a baba belei több tápanyagot tudnak felszívni, mint a csak durván szétnyomkodottból. Ezért vásároljon olyan robotgépet, amelyhez mixer vagy pépesítő feltét is tartozik. Nem minden ételt könnyű vagy gazdaságos szitán áttörni. A pürékészítő feltét azért praktikus, mert vele már a fazékban felapríthatjuk az ételt, viszont nem pépesít teljesen finomra. A konyhai ételaprító még kis mennyiségű ételt is csodálatosan pépesít, folyékony ételek pépesítésére viszont nem alkalmas. A mixer épp olyan finomra pépesít, mint a kis robotgép, épp a folyékony ételek elkészítésére alkalmas. Kisebb mennyiségeket azonban a kések nem tudnak jól elkapni, és így az étel felaprítása tökéletlen. A második félévben az ételeket már nem aprítjuk annyira: a babának gyakorolnia kell a rágást. Ekkor már elég az ételt villával vagy krumplinyomóval szétnyomkodni. Az első év vége táján aztán az ételeket már csak apróra kell vagdalni.
Készítsük magunk a gyümölcsleveket!
A legtöbb gyárilag előállított gyümölcslében sok a cukor, nagyon édesek. Legjobb, ha az egyszeri gyümölcsléadagot magunk készítjük el frissen. A citrusféléket könnyebben kézi citromfacsaróval facsarhatjuk ki. De az üvegbe töltés előtt feltétlenül szűrjük meg a levet. Sárgarépából vagy almából a legkönnyebben gyümölcscentrifugával (a konyhai robot tartozéka) készíthetünk levet. Kuktában különösen kis mennyiségű gyümölcsből lehet gyorsan és tisztán levet készíteni.
Fertőtlenítés - sterilizálás
Az első félévben a baba ételének készítésekor kínosan ügyeljünk a tisztaságra: a baba gyomra a csírák egy részét még nem képes elpusztítani, a fertőzés könnyen bekövetkezhet. Ezért minden használat után üvegmosó kefével folyó víz alatt alaposan mossuk ki az üveget és a cumit, majd főzzük ki. A sterilizáló fürdő lassan kiment a divatból. Azt hiszem joggal. Mert miért használjunk vegyszert, ha másként is megy? Sokféle speciális készüléket árusítanak cumisüvegek tisztántartására, egyszerűek, könynyen kezelhetőek. Hátránya, hogy amikor a cumisüvegek korszaka lejár, nem tudunk a készülékkel mit kezdeni. A sterilizálásra is alkalmas kuktát viszont később is használni tudjuk. Valamennyi gyártó leírja a mellékelt használati útmutatóban, hogyan kell a készülékekkel sterilizálni. Az üveget és tartozékait közönséges fazékban is kifőzheti. 30 perc forralás biztosan elég a megfelelő csírátlanításhoz. Legyen a cumisüveg tartójának a konyhában saját tiszta, védett sarka, a legjobb, ha a szekrényben. Így az üvegek tiszták maradnak a következő felhasználásig. A kész bébiétel mindig drágább, mint a magunk főzte. Amíg azonban csak néhány kanálka sárgarépát adunk a gyermeknek, mégis érdemesebb a bébiételes üveget választani. Jól lezárva két napig eltartható a hűtőszekrényben. Mindig csak a szükséges mennyiséget vegyük ki belőle, és azt melegítsük meg. Az újramelegítés szigorúan tilos.
Főzzünk előre!
Ha már megnőttek az adagok, egyszerre több étkezésre való ételt is megfőzhetünk előre. De ennek csak akkor van értelme, ha van mélyhűtési lehetőségünk: mélyhűtőláda vagy -szekrény, esetleg a hűtőszekrény négycsillagos mélyhűtőfiókja. Könyvünkben több előre is megfőzhető étel receptjét közöljük, elsősorban délben adható zöldséges-húsos püréket. Jobb azonban a zöldségkeveréket a hústól elkülönítve fagyasztani. Így a zöldséghez váltakozóan húst, májat, tojássárgáját adhatunk. Praktikus, ha a zöldséget kocka alakban fogyasztjuk, majd fóliába hegesztjük, így meleg vízben könnyen kiolvasztható. A húspépet fagyasszuk jégkockatartóban, a megfagyott kockákat megfelelő dobozban tárolhatjuk a mélyhűtőben. Érdemes a fűszernövényeket is fagyasztani.
Kombinált konyha
Az első életév vége felé a baba menüjét már a családéval is össze lehet kapcsolni. A "Készítsünk a nagyokéból a kicsinek valót" című fejezet ilyen családi recepteket tartalmaz. Így nem kell duplán főzni. A gyermek a babaszéken ülve részt vesz a közös családi étkezésben. Előbb-utóbb meg fogja kívánni azt, ami a szülők tányérján van.
Az értékes élelmiszer nem feltétlenül drága
A kész bébiétel, a gyermekmenü vagy az eper télen bizony nem olcsó és egyáltalán nem biztos, hogy az egészségre nézve valamiféle előnynyel jár. Tartsuk magunkat ahhoz az alapvető élelmezési szabályhoz, hogy a friss tej, burgonya, zabpehely, dara, évszaknak megfelelő gyümölcs és zöldség tökéletesen megfelel a gyermek egészséges táplálásának. Teljes őrlésű gabonából készült terméket, jó minőségű olajokat ma már minden további nélkül talál az élelmiszerboltokban. A gyümölcsjoghurt, a pudingok feleslegesen drágítják a bevásárlást. Vegyen inkább sima joghurtot és otthon készítsen belőle egy kis banánpép hozzáadásával babaételt - lényegesen olcsóbb és egészségesebb. A grízpudingot könnyen, gyorsan meg lehet főzni, nem lesz benne annyi fölösleges cukor, mint a boltiban. Ha a friss gyümölcsöt, zöldséget a szomszédtól is megvehetjük, használjuk ki ezt a lehetőséget, olcsóbban frissebb termékekhez juthatunk.
|