Egészséges tízórai
2007.01.05. 07:41
A nagy mozgásigény miatt a három főétkezés általában nem elegendő gyermekünknek, szükséges, hogy a főétkezések között tízóraizzon, uzsonnázzon. Törekedjünk arra, hogy olyan energiadús ételeket készítsünk, melyek hosszú ideig egyenletesen biztosítják energiaellátását.
Kerüljük azokat a táplálékokat, amelyek hirtelen megnövelik a vér cukorszintjét. Ezek az ennivalók, édességek, rágcsálnivalók, cukorkák, kevéssé hasznosulnak a szervezetben, hamar kiürül az energiaraktár, és fokozottan jelentkezik az éhségérzet. A főétkezések közötti tízóraira, uzsonnára, a köztes időszakokra adjunk gyermekünknek hasznos rágcsálnivalókat.
Hasznos rágcsálnivalók
Friss vagy párolt zöldségpálcikákat, sárgarépát, brokkolirózsát, leveles zöldségeket, amelyek tartalmaznak káliumot, kalciumot, magnéziumot, és szükségesek az ideg- és izomműködéshez. Nagy részük vasat is tartalmaz, általában magas a víztartalmuk, és könnyen emészthetők.
A hüvelyesek szénhidrátban gazdagok, lassan felszívódó cukrot tartalmaznak, és jelentős B-vitamin források. Adhatunk aszalt gyümölcsöt, olajos magvakat, darálva tésztára téve, vajas szendvicsre szórva, kenve.
A tejtermékek gazdagok a csontozatot építő és erősítő fehérjében, kalciumban, ezért szoktassuk hozzá gyermekünket a sajt, joghurt, túró, tejföl ízéhez.
A friss gyümölcsök lassan jutnak a szervezetbe, így a bennük lévő cukor biztosítja a megfelelő cukorszintet. Könnyen megemészthető, és nem von el eenergiát a szervezettől. Magas bennük az ásványi anyag, a vitamin-tartalom, és magas a víztartalmuk is.
Sok folyadékot igyon
A gyerekeknél nagyon oda kell figyelni a megfelelő mennyiségű folyadékbevitelre. Maguktól általában ritkán kérnek inni, ezért naponta többször kínáljuk őket folyadékkal.
Mikor rágcsáljon?
A köztes étkezések idejét nehéz megválasztani, mert arra is kell gondolni, hogy ne vegyék el a gyerekek étvágyát a főétkezésektől. A főétkezés előtt egy órával, már ne adjunk kiegészítő táplálékot. A főétkezések után egy órával adhatunk neki éhségcsillapítót, ha úgy találjuk, hogy szüksége van újabb energiára.
Törekedjünk arra, hogy gyermekünknek házilag készítsük el az ételét. Természetesen nem szabad tőle mindent megvonni, amiről mi azt gondoljuk, nincs a szervezetének szüksége rá. Ehet néha csokit, hamburgert, csak figyeljünk az étel mennyiségére és minőségére.
A gyereknevelés egyik alapvető pillére a helyes táplálkozás, a helyes táplálkozási szokások kialakítása, melyeket a kezdetektől kell következetesen rendszeresíteni. A helytelenül kialakított táplálkozás gyermekünk életének minőségét fenyegeti, és veszélyes betegségekhez vezethet. A sok cukor, zsíros étel, a só túlzott fogyasztása elsősorban a túlsúlyban jelentkezik, ami később szív- és érrendszeri betegségekhez, a rák kialakulásához vezethet.
Forrás: babazo.hu
|