Pulyka
2006.12.14. 09:49
7 hónapos kortól
A pulyka
Származás
A pulyka Amerikából származik, őse minden bizonnyal a mexikói vadpulyka volt. Ez a fehér húsú háziszárnyas hazánkban évszázadok óta ismert, azonban térhódítása leginkább a 19-20. század fordulójára tehető. A magyarországi pulykatenyésztés megindulása főként az angliai exportnak köszönhető.
Érdekesség
Számos országban pulykahúsból készül a nemzeti ételkülönlegesség, az adott nemzetre jellemző specialitás, illetve több helyen a tradicionális fogások része ez a szárnyashús. Így például világszerte a karácsonyi ünnepi menü elengedhetetlen fogása a pulykasült, vagy a kontinensen túl, Amerikában, mi sem mutatja jobban népszerűségét, mint hogy a hálaadás napi vacsora fő fogása az egészben sült, méretes pulyka.
Jellemzés
A pulykahúsok esetében meg kell különböztetni két nagyobb csoportot a szárnyas méretének, s így korának függvényében. A "bébipulyka" csupán 3-4 kg-osra, az úgynevezett "hizlalt pulyka", a kifejlett állat pedig akár 8-9 kg-ra is megnőhet. A fehér húsú szárnyas legértékesebb része a melle, melyet a felhasználást megkönnyítendő, akár kicsontozva is meg vásárolhatunk.
A pulykahús népszerű baromfihús, melyet elsősorban kis kalóriatartalmának és fehérjedús mivoltának köszönhet. Íze nem annyira jellegzetes, mint a többi szárnyasé, de húsa ízletes és egészséges.
A pulykahúsról bőrét lefejtve bármilyen energiaszegény diétában alkalmazható, jelentős a szív- és érrendszervédő hatása többszörösen telítetlen zsírsavtartalma miatt.
Energitartalom
Átlagosan 174 kcal, 727 kJ/100 gramm
Melyiket vásároljuk?
A friss pulykahús a csirkéhez hasonló módon rózsaszín színű, semleges illatú. Vásárláskor tehát ezt kell mérvadónak tekintenünk. Kizárólag friss húst vásároljunk, és mindig ellenőrizzük, nincs-e rajta zúzódás vagy másféle sérülés nyoma.
A fagyasztott pulykát 2-3 hónapon belül tanácsos felhasználni.
Elkészítés, felhasználás
A bébipulykát süssük egyben, így combja is nagyon finomak lesznek
A pulykahúsból paprikást, ragut, vagdaltat készíthetünk, vagy fűszerezve egyben, például gombával, gyümölccsel, gesztenyével megtöltve süthetjük. Az aprólék kiváló levesekbe, mártásos ételekbe.
A pulyka legértékesebb része a melle, melyet többnyire rántva, sütve vagy párizsi módon készíthetünk el.
Vitaminok, ásványok
Jelentős a pulykahús pantoténsav-tartalma, mely elengedhetetlen az anyagcsere folyamatokban. Zsírszegény, fehérjékben gazdag, továbbá nélkülözhetetlen aminosavakat, kalciumot, magnéziumot, foszfort, káliumot, nátriumot, cinket, vasat és B- vitaminokat tartalmaz, mely utóbbi az idegekre és a vérkeringésre van jó hatással.
Forrás: gourmandnet.hu
|