Nyúl
2006.12.14. 09:48
...
A nyúl
Származás
Bár hazánkban ma nem örvend nagy népszerűségnek - a magyar átlag fogyasztás évente mindössze 2-3 dkg/fő -, a nyúl fogyasztása szinte egész Európában elterjedt.
Először a föníciaiaknál találkozunk vele, majd a rómaiak egyik kedvelt eledele lett, akik szép lassan elterjesztették a római tartományokban is (pl. Britanniában). Ma főleg a mediterrán országokban fogyasztják, de sok helyen kedvelt, sőt Európán belül egy olyan tradicionális fogyasztási szokás is kialakult, hogy észak felé haladva a nagyobb, dél irányban pedig inkább a kisebb testű nyulakat kedvelik, még akkor is ha azt ugyanabból a fajtából vagy hibridből tenyésztik, ami azt jelenti, hogy országonként, sőt, tájanként és családonként is eltérhet ki milyen nyúlhúst kedvel.
Érdekesség
Szaporodnak, mint a nyulak - mondjuk. A nyúl éppen emiatt a tulajdonsága miatt lett a megújulás, és így a tavasz fő ünnepe, a húsvét egyik fő jelképe.
Jellemzés
Étrendi szempontból ideális, fehérjékben gazdag, (21-23 gramm/100 gramm) zsírban szegény (koleszterin tartalma 50 mg/100 gramm, szemben a sertés 105 mg/100 grammjával) sovány hús. A házinyúl húsa világos rózsaszín és rugalmas, a vadnyúlé pedig sötétebb, ízesebb, és szívósabb. Íze leginkább a csirkéjéhez hasonlítható.
Energitartalom
162 kcal, 677 kJ/100 gramm
Melyiket vásároljuk?
A vásárlásnál a legfontosabb az állat kora. Lehetőleg fiatalabb (1 évesnél fiatalabb) példányt válasszunk. Hogyan jöhetünk rá, mennyire idős az eladásra kínált állat? Ebben a szín, a szag, és a hús szárazsága a döntő. Az életkor előrehaladtával ugyanis egyre jellegzetesebb a szag, a hús egyre simábbnak, és szárazabbnak tűnik, a színe pedig egyre világosabb lesz. Jó ha tudjuk, hogy a herélt nyúl húsa kevésbé rágós, és zsíros, mint a bak nyúlé, és a hús színe is kevésbé vörös. A fiatal házinyúl súlya 1-3 kg körül van, vad társa azonban akár 5-6 kg is lehet.
Eltarthatóság, tárolás
A nyers nyulat a hűtő felső polcán 2 napig, főzve három napig tárolhatjuk. Ha fagyasztani akarjuk, daraboljuk fel, és az egyes részeket fóliába csomagolva, vagy zacskóban a levegő kizárásával 6-12 hónapig tárolhatjuk a fagyasztószekrényben.
Előkészítés
A vadnyúl húsát több réteg hártya takarja, amit éles késsel le kell fejteni róla, mielőtt felhasználjuk. Ha konyhakész fagyasztott húshoz jutunk, ne szobahőmérsékleten, hanem a hűtőben, vagy hideg vízben olvasszuk fel. Ez ugyan hosszabb folyamat, (az egész nyúl esetében akár egy nap is lehet, a darabolt nyúlnál pedig a darabok nagyságától függően 3-9 óra,) de így veszíti el a hús legkevésbé az állékonyságát.
Elkészítés, felhasználás
Bármit készíthetünk belőle, amit csirkéből vagy borjúból: pörköltet, paprikást, levest, rizses húst, rántott szeletet, tűzdelt pecsenyét, stb. A nyulat akár egészben is elkészíthetjük.
Vitaminok, ásványok
Kiváló B12 és szelén forrás, de kalciumot, magnéziumot, vasat és cinket is tartalmaz.
Forrás: gourmandnet.hu
|