Szőlő
2006.12.13. 20:54
7 hónapos kortól
A szőlő
Származás
A szőlő legrégibb kultúrnövényeink közé tartozik. Egyiptomban Osirisz istennek, a görög-római világban Dionüsszosz-Bacchusnak szentelték. A Biblia a szőlő első ültetőjének Noét tartja.
Kis-Ázsiában már több mint 5000 éve bort készítettek a szőlő terméséből. Római fennhatóság alatt i.sz. 300-ban telepítették Németországban az első szőlőbirtokokat. A XIX. sz. közepén nagy visszaesés következett be az európai bortermelésben, amikor az amerikai szőlőfajtákkal együtt az addig ismeretlen filoxéra is bekerült Európába.
Érdekesség
A szőlő teljes értékű táplálék, tehát ha kizárólag szőlőt és gabonaféléket fogyasztunk, szervezetünk mindenhez hozzájut, amire a jó teljesítőképességhez szüksége van.
Jellemzés
A szőlő nagyon meleg-, és napfényigényes növény, csak ott érik be, ahol reggeltől estig éri fürtjeit a nap. A szőlő bogyói fürtökben teremnek, melyek fajtától függően fehérek, pirosak, vagy egészen sötét bordóak lehetnek. Ízük jellegzetes, fajtától függően savanykás, vagy akár mézédes.
Fajtái
A szőlő a világ egyik legnépszerűbb gyümölcse, rengeteg nemesített fajtája létezik világszerte, így hazánkban is. Felhasználásuk szerint két alapvető csoportba sorolhatók: első a közvetlen fogyasztásra termesztett csemegeszőlők, másik a kifejezetten borkészítésre alkalmas borszőlők csoportja. Színük szerint is két csoportba sorolhatók, ezek pedig a fehér, illetve kék szőlők.
Energiatartalom
69 kcal, 288 kJ/100 gramm
Melyiket vásároljuk?
A hosszas nemesítésnek köszönhetően mára szinte minden felhasználásra külön szőlőfajt kínálnak. Ha frissen fogyasztjuk, érdemes nagy szemű, csemege fajtát választani, ezekben a mag is kevesebb. További felhasználásra - mártásokhoz, töltelékekhez, stb. - a legmegfelelőbb a finom, édes, apróbb szemű muskotályos. Általános szempont, hogy a szemek hibátlanok, enyhén hamvasok, foltoktól mentesek; a szár pedig zöld, erős, friss legyen.
Eltarthatóság, tárolás
A szőlőt hűvös, száraz helyen, lehetőség szerint kosárban 4-6 napig tárolhatjuk. Ha légmentesen záródó zacskóba tesszük és így helyezzük a hűtőszekrénybe, akár 2 hétig is eláll. A szőlőszemeket le is fagyaszthatjuk és jégkocka helyett koktáéokba használhatjuk.
Előkészítés
Mivel a szőlőket gyakran permetezik mindig alapos mosással kezdjük az előkészítést. Ezután felhasználástól függően távolítsuk el a szemeket a szárról, vagy - nyers fogyasztás esetén - akár rajta is hagyhatjuk az esztétikus tálaláshoz.
Amennyiben hámozott, magozott szőlőre van szükségünk, öntsük le a szőlőszemeket forró vízzel, majd húsz másodperc után eresszünk rá hideg vizet. Ezután a szemekről egy kés segítségével könnyen eltávolítható a héja. Vágjuk félbe a szemeket és ily módon a magoktól is gyorsan megszabadulhatunk.
Elkészítés, felhasználás
Nyersen, különböző sajtokkal, diófélékkel fogyasztva fenséges gyümölcs, de készíthetünk belőle üdítő szőlőitalt, vagy akár mustot is. Tálalhatjuk saláták kiegészítőjeként, húsételek köreteként, desszertek díszítéseként, feltétként vagy akár töltelékeként is.
Vitaminok, ásványok
A szőlő, amellett, hogy rendkívül tápláló gyümölcs, tartalmaz B és C-vitamint is, ezenkívül található benne karotin és biotin is.
Élettani hatások
Jelentős vértisztító és idegerősítő hatása, remek izomregeneráló. Kutatások bizonyítják a rákos megbetegedésekre gyakorolt kedvező hatását.
Forrás: gourmandnet.hu
|