Szamóca - földieper
2006.12.13. 20:50
1 éves kor után
A szamóca
Származás
Kelet-Ázsiát tartják a szamóca őshazájának. A korszerű szamócatermesztés szempontjából jelentős fajok Amerikában keletkeztek, ezek keresztezéséből jött létre a napjainkban is ismert termő faj. A szamócát idehaza sokan földiepernek nevezik. Ez az elnevezés majdnem helyes, hiszen a szamócát tartjuk a földieper ősének.
Érdekesség
A vadon élő szamócafajok valószínűleg már a jégkorszak vége óta megtalálhatóak Európa, Ázsia és Amerika erdeiben, így egyike lehetett az ősember kedvenc csemegéinek.
Jellemzés
A szemek mérete, színe, alakja fajtánként eltérő. Általában elmondható, hogy a termés gömbölyded, kúpos, szívalakú. Színe a halványsárgától a világos bordóig terjed, és felületén apró magocskák helyezkednek el. A gyümölcshús zamatos, édes, olykor vaníliás mellékízzel. (Az egyes fajták között természetesen ízben is jelentős eltérések mutatkoznak.)
Fajtái
Sok ezer fajtája ismert világszerte, mely sok ezer éves történetének és folyamatos nemesítésének köszönhető. Alapvető két csoportja a vad és nemesített fajták, melyek további csoportokra bontható. Legismertebb vadon növő faj a Fraises des bois (erdei szamóca), a nemesítettek közül a Cambridge kedvence, az Elsant, az Elvira, a Gorella a legkedveltebbek és legelterjedtebbek.
Energitartalom
35 kcal, 146 kJ/100 gramm
Melyiket vásároljuk?
Szamócát mindig csak szárastól vásároljunk, hiszen azon jól láthatjuk, hogy mennyire friss a gyümölcs. Miután a földieper igen hamar megromlik csak a legfrissebb szemeket, melyek szára élénk zöld, friss válasszuk. A szemek legyenek továbbá hibátlanok, sérülésektől, vágásoktól mentesek, kellemes, lágy illatúak.
Eltarthatóság, tárolás
Tanácsos a szamócát legfeljebb egy nappal a vásárlás után elfogyasztani, ha mégis hosszabb tárolásra van szükség, akkor lefóliázott edényben leghosszabb, 2-3 napig hűtőszekrényben tárolhatjuk.
Előkészítés
A gyümölcsöt mindig közvetlenül fogyasztás előtt, különös alapossággal mossuk meg. Miután a szárak ehetetlenek, azokat egyesével távolítsuk el, és már fogyaszthatjuk is e pompás, a világon legjobban kedvelt gyümölcsöt.
Elkészítés, felhasználás
Fenséges ízének köszönhetően ritkán használjuk más ételekkel. Leginkább magában, tejszínhabbal, nyersen fogyasztjuk. Ennek ellenére készíthető belőle fagylalt, különböző desszertek, krémek és parfék.
Vitaminok, ásványok
A szamócát nem csak kitűnő íze, hanem kedvező beltartalmi jellemzői miatt is joggal fogyaszthatjuk. Rengeteg A, B, C-vitamint, valamint káliumot, kalciumot, fluort és vasat tartalmaz.
Élettani hatások
A szamóca nagyon értékes gyümölcsünk, többek között azért, mert szinte elsőként jutunk hozzá a téli vitaminhiány után. Csakúgy, mint a többi bogyós gyümölcs, a szamóca is vértisztító és baktériumölő hatású. Fogyókúrák remek és ajánlott gyümölcse.
Forrás: gourmandnet.hu
|