Narancs
2006.12.13. 20:41
1 éves kor után
A narancs
Származás
A legismertebb alapfajták Kínában és Délkelet-Ázsiában őshonosak. Nagy Sándor hódító hadjáratai révén került Európába, először a görögökhöz, azután a rómaiakhoz, majd a szicíliaiak és a spanyolok kezdték meg termesztését. A legnagyobb Európai termesztő országok mind a mai napig az előbb említett Spanyolország és Görögország.
Érdekesség
Egy kínai legenda szerint egy kisfiú, Lu Ji, két narancsot kapott, de egyiket sem ette meg hanem mindkettőt odaadta édesanyjának. Ezért a narancs Kínában a gyermeki szeretet és a szülői tisztelet szimbóluma.
A mediciek címerén öt darab narancs látható, mivel abban a korban igazi különlegességnek számított ez a gyümölcs.
Jellemzés
Léteznek ugyan keserű és édes, cseresznye vagy akár futball labda méretű narancsok, de alakjuk általában megegyezik, mind gömbölyű. Színük a halvány narancstól a mély narancssárgán keresztül egészen a piros pettyesig minden árnyalatban pompázhat. Míg a gyümölcs héja keserű, húsa kifejezetten édes, ízletes, lédús.
Fajtái
Alapvetően két csoportját különböztetjük meg a narancsoknak. Egyik az édes, nyersen is fogyaszthatók köre, másik a keserű, mely csak valamilyen módon elkészítve ehető. Ezen belül, édes fajták: fias narancs, jaffa narancs, vérnarancs, valencia narancs; keserű fajta a sevillai narancs, mely egyben a Cointreau és Grand Marnier ízesítője is.
Energitartalom
52 kcal, 217 kJ/100 gramm
Melyiket vásároljuk?
A grapefruit vásárlásához hasonló módon járjunk el a narancs vásárlásánál is. A legfontosabb szempont a héj színe, mivel az a gyümölcs frissességéről, állagáról egyaránt tanúskodik. A gyümölcs méretéhez képest nehéz, így nagy valószínűséggel húsa lédús, héja pedig kemény, friss legyen. Kerüljük a puffadt példányok vásárlását, mert ezek gyümölcshúsa nagy valószínűséggel már száraz.
Eltarthatóság, tárolás
A narancs hűvös helyen (3-9 °C között) akár 4-8 hétig is vígan eláll. Az időtartam lehet hosszabb és rövidebb is attól függően mennyire érett a gyümölcs. Vitamin és ásványi anyagtartalmát hosszabban megőrzi, mint más gyümölcs.
Előkészítés
A narancsot ildomos meghámoznunk, de természetesen azelőtt alaposan megmosnunk. A pucolásnak sok módja ismert, melyek megválasztása leginkább a későbbi felhasználástól függ. Egyiket akkor használjuk, ha fontos, hogy a gerezdek egyben maradjanak. Ekkor a narancs alját és tetejét (kb. egy-másfél cm vastag szeletként) levágjuk, ezt követően függőlegesen bevagdossuk a héjat, majd újainkkal lehúzzuk azt. Másik módja akkor használatos, ha elsődleges szempont, hogy a gyümölcs hártyáját is eltávolítsuk. Elsőként itt is levágjuk a narancs alját és tetejét, majd egy keskeny pengéjű késsel függőlegesen elkezdjük a héj lefejtését oly módon, hogy a gyümölcs hártyáját is levágjuk. Majd ezt követően a gerezdeket egyesével kivágjuk a hártyák közül.
Elkészítés, felhasználás
A frissen fogyasztott narancs a legegészségesebb, de a levét kicsavarva is isteni nedűt kapunk. Természetesen a narancs felhasználhatósága ennyivel még korántsem ér véget. Felhasználhatósága szinte végtelen. Levéből készülhet páclé, húsából különböző lekvárok, sorbetek, fagylaltok, süteménykülönlegességek. A narancs héja is felhasználható, kandírozva igen finom csemege.
Vitaminok, ásványok
A narancs C-vitamin tartalma még a grapefruitén is túl tesz, így egy átlagos méretű narancs egy felnőtt napi C-vitamin szükségletének kétszeresét hordozza magában. Ezen kívül még fontos emésztési rostokat tartalmaz.
Élettani hatások
Tartalmaz egy ún. limonene nevű anyagot, ami különösen a mell és a tüdőrák elleni küzdelemben hatásos. Jó a trombózis, a magas vérnyomás ellen, jó immunrendszer erősítő.
Forrás: gourmandnet.hu
|