Mogyoró
2006.12.13. 20:39
Csak 3 éves kor után!
A mogyoró
Származás
Az irodalomból és egyéb tárgyi emlékek alapján tudjuk, hogy a mogyorót már a görögök és a rómaiak is kedvelték és termesztették. Az ő közvetítésükkel terjedt el a Földközi-tenger környékéről Európa más vidékeire. Magyarországon való jelenlétéről 1055 óta tudunk, ugyanis a Tihanyi Apátság Alapítólevelében mogyoróerdőről tesznek említést. A világon Török- és Olaszországban termelik a legtöbb mogyorót.
Érdekesség
A néphit a szerencse és a jó egészség szimbólumaként tartja számon.
Jellemzés
A mogyoró, bár vadon is megterem, a legjobb gyümölcsöket mégis a nemesített fák adják. Termése apró, barna, melyet kemény héj fed. Az érés során a magot még egy külső, zöld burok is borítja, mely folyamatosan szárad le. A gyümölcs íze a magoknál megszokott, jellegzetes, tömör íz.
Fajtái
A mogyorónak alapvetően két fajtáját különböztetjük meg. Egyik a kerek alakú Zeller, másik a hosszúkás Lambert fajta. Az eltérés inkább külsejükben, mintsem ízükben keresendő.
Energitartalom
628 kcal, 2629 kJ/100 gramm
Melyiket vásároljuk?
Hazánkban főleg pucolt, hántolt, vagy már besózott (ezek általában pirítottak is) mogyoróval találkozhatunk a boltokban. A hántolt (világos) és nagyobb szemű mogyorók a legjobbak. A termetesebb szemek íze jobb és állaguk is puhább.
Eltarthatóság, tárolás
A mogyoró nagyon könnyen romlik, avasodik. Igyekezzünk jól zárható dobozban, vagy zacskóban, hűvös helyen tartani. Ilyen körülmények között akár 1 évig is eltartható.
Előkészítés
A hántolatlan mogyoró héját, a dióhoz hasonlóan, diótörővel megtörjük, majd az ehetetlen burkot eltávolítjuk. A megpucolt mogyorót darabolhatjuk, piríthatjuk, attól függően mire kívánjuk a későbbiekben felhasználni.
Elkészítés, felhasználás
Adhatjuk, salátákhoz, köretekhez, süteményekhez, de előtte érdemes összetörnünk és megpirítanunk, így íze sokkal intenzívebb, állaga még puhább lesz. A kínai konyhában húsételek finom kiegészítője. Üzemi körülmények között olajat és krémet is készítenek belőle.
Vitaminok, ásványok
A mogyoró magas és jó minőségű fehérjéket tartalmaz, de igazi értékét az adja, hogy a más diófélék által tartalmazott vitaminok, ásványi anyagok dupláját hordozza magában. Ezek szerint van benne kálium, mangán, cink, réz és magnézium is található benne.
Élettani hatások
A jó minőségű és nagymennyiségű proteineknek köszönhetően a mogyoró - kis mennyiségben, hiszen energiatartalma igen magas - nagyon ajánlható a fogyókúrázóknak. A fehérjék fogyasztásával ugyanis nem következik be a soványító kúrával járó sejtkárosodás, sőt a mogyoró egyes esetekben képes a sérült cellák regenerálására is.
Forrás: gourmandnet.hu
|