Cseresznye
2006.12.13. 17:18
...
A cseresznye
Származás
A Közel-Keletről származó madárcseresznye nemesített utóda. Egyes feljegyzések szerint az ókori görög katonák ezzel oltották szomjukat. Lucullus vitte a cseresznyét Rómába a perzsa hadjárat után. Az ókorban az istenek ételének tartották. A Távol-Keleten az ifjúság, a megújulás, a tavasz jelképe. Nálunk a török hódítás alatt terjedt el.
Érdekesség
Szépsége és finom édes íze miatt az ókorban az istenek ételének hitték és már akkor megkezdték nemesítését.
Jellemzés
A cseresznye aránylag apró méretű, színe a sárgás-fényespirostól a feketéig bármilyen lehet. Íze jellegzeteses, és egyedien édes-savanykás. Ha már nagyon érett akkor rendkívül édes, lédússága fajtánként változó.
Fajtái
A cseresznyének is nagyon sok fajtája létezik. Legismertebbek: Münchebergi korai, Pomázi hosszúszárú. Középkorai a Jaboulay, a Stella, a Germersdorfi. Ezek közül különösen az utóbbi a kedvelt.
Energitartalom
70 kcal, 294 kJ/100 gramm
Melyiket vásároljuk?
Cseresznyéből mindig érett és kemény szemeket válasszunk. Ha lehet, akkor olyan helyen vásároljuk, ahol szárral együtt van, így könnyen ellenőrizhetjük mennyire is friss az áru. A jó cseresznye szára kemény és élénk zöld, a rajta található levelek frissek. Sose vegyünk elázott cseresznyét!
Eltarthatóság, tárolás
A cseresznye tartósítás nélkül leghosszabban 1 hétig marad fogyasztható, ám ehhez hűvös (0-5 C) helyen kell tartanunk, a hibátlan és mosatlan szemeket. A cseresznye gyorsfagyasztással igen jól tartósítható és így, vitamin és ásványi anyagtartalma is kevéssé sérül.
Előkészítés
A gyümölcs alapos megtisztítását a cseresznye esetében nem lehet elbliccelni. Leghatásosabb mód, ha a mosogatóba öntjük a gyümölcsöt, és folyó, hideg vízzel alaposan átmossuk a szemeket. Ha süteménybe, vagy befőttbe tesszük, szárazzuk le, illetve magozzuk ki, annál is inkább, mert a cseresznye magja (akárcsak a legtöbb csonthéjasé) enyhén mérgező lehet.
Elkészítés, felhasználás
Igazán frissen fogyasztva finom a cseresznye, de süteményekbe is pompás lehet. Nem feledkezhetünk meg arról sem, hogy kiváló pálinka és bor készíthető belőle. Ha a gyümölcs leveleit fehérborban áztatjuk különleges apertifet kapunk.
Vitaminok, ásványok
Kifejezetten magas A-, C-vitamin-tartalma. Kiemelkedő a vastartalma, található benne kalcium, magnézium, kobalt is.
Élettani hatások
Minden része gyógyszer. A magját széttörve kell fogyasztani, a szárából teát lehet főzni. Maga a cseresznye erősen tisztító hatású, jó az izületekre és segít a cukorbetegségben szenvedőknek.
Forrás: gourmandnet.hu
|