Ananász
2006.12.13. 17:06
2 év után
Az ananász
Származás
A spanyolok megjelenése előtt már kedvelt gyümölcs volt Közép- és Dél-Amerikában. Eredeti őshazája Dél-Amerika trópusain lehetett. Egy írásos beszámoló szerint Európában, II. Károly angol király asztalán látták először (tehát még Kolumbusz előtt). Napjainkban Amerikán kívül a Nyugat-Indiai szigetek, Tajvan, Malaysia, Hawai és Dél-Afrika szállítja a legtöbb ananászt.
Érdekesség
Fogyókúrák elengedhetetlen gyümölcse az ananász. A gyümölcs kedvező hatásának titka a bromélia enzimben lakozik, mely jelentősen segíti az emésztést, így rövid idő alatt látványos eredményt érhetünk el diétánkkal.
Jellemzés
Az ananász termése a kb. 60-80 cm-es fa leveleinek tövén nő. Már kívülről is magával ragadó a gyümölcs, melynek külseje kemény, pikkelyszerű, és tetején csodálatos, szúrós levélkoszorú található. Ha érett a gyümölcs akkor közelről igen édes illatú, húsa lédús, színe fehér, vagy sárga, íze édes-savanykás.
Fajtái
Világszerte több száz fajtáját tartják számon az ananásznak. Nálunk leggyakrabban a Cayane ananásszal találkozunk. Fontos fajták még a Victoria ananász, melynek színe sötétebb, és íze a legédesebb mind közül. Ismert még a Red Skin ananász, melynek neve is elárulja, hogy pirosas héjjal rendelkezik.
Energitartalom
45 kcal, 190 kJ/100 gramm
Melyiket vásároljuk?
Az ananász igen nehezen érik után, így a vásárlásnál különös figyelemmel járjuk el. Először mindig a felső leveleket vizsgáljuk meg, legyenek zöldek, frissek, vaskosak és ha az alsóbb levelek könnyen kihúzhatóak biztosak lehetünk a gyümölcs érettségében.
Eltarthatóság, tárolás
Az ananász optimális tárolási hőfoka 10 °C, mely hőmérséklet csak az egész ananászra értendő. A már felvágott gyümölcsöt fóliába tekerve, hűtőszekrényben is csak két-három napig tárolható.
Előkészítés
A gyümölcsöt minden esetben meg kell szabadítanunk kemény héjától, mely igen gyakorlatigényes feladat. Amennyiben a gyümölcsöt frissen fogyasztjuk, akkor készíthetünk tetszetős gerezdeket - hosszanti irányba, a levelekkel együtt négyrétbe vágjuk a gyümölcsöt, és a sárgadinnyéhez hasonlóan kivágjuk a húst a héjból -, így nem csak egy igen esztétikus végtermékhez, hanem tetemes energia megtakarításhoz is jutunk.
Ha további felhasználásra kerül a gyümölcs, akkor először a leveleket, majd az ananász alját távolítsuk el. Ezután egy keskeny pengéjű késsel függőlegesen kezdjük el a héj lefejtését. Mindig távolítsuk el a gyümölcs közepét!
Elkészítés, felhasználás
Legpompásabb az ananász nyersen fogyasztva, de felhasználható desszertek készítéséhez, sütemények töltéséhez, köretek dúsításához.
Az ananász a keleti konyhaművészet egyik fontos kelléke, hús-, hal-, zöldség- és rizsételek jellegzetes tartozéka.
Vitaminok, ásványok
Ásványi és vitamin tartalma nem mondható túl magasnak. Kis mennyiségben fellelhető benne mangán, kálium, kalcium és magnézium. A vitaminok közül elenyésző mennyiségű A, B, C-vitamint tartalmaz.
Élettani hatások
Az ananász legértékesebb tulajdonságai a benne található bromélia enzimnek köszönhetőek, mely a fehérje emésztésében nyújt segítséget. Kedvező hatású fájdalom, lázcsillapító és gyulladáscsökkentő.
Forrás: gourmandnet.hu
|